Návody

údržba a ošetrovanie

Ošetrovanie a správne užívanie kuchynských liniek a interiérov


Návod na údržbu

Každá gazdinka veľmi dobre vie, koľkokrát za deň otvorí či zatvorí dvierka na kuchynskej linke. Ako čistiť a udržovať lesklé či matné fóliované dvierka aby naša kuchyňa či akýkoľvek interiér vyzeral stále top a bol správne ošetrený? Pripravili sme pre Vás manuál pre správnu údržbu a ošetrenie.

Návod na údržbu výrobkov s povrchovou úpravou štandardnej fólie

Odporúčanie pre čistenie: Použite bežné čistiace kvapaliny alebo detergenty na plasty. Zlučiteľnosť konkrétneho prostriedku s fóliou doporučujeme najskôr vyskúšať na nenápadnom mieste. Škvrny od silne zafarbených substancií zmyte čo najskôr vodou s prídavkom bežného čistiaceho prostriedku (nie abrazívneho!). Škvrny nenechávajte zaschnúť - ich odstránenie je potom oveľa ťažšie! Zvyšky škvŕn, najmä mastné striekance a usadeniny, možno vyčistiť 30% horúcim roztokom mazľavého mydla za pomoci jemnej kefky. Tento postup podľa potreby zopakujte. V prípade ťažko odstrániteľných škvŕn možno použiť taktiež čistidlá s podielom alkoholu najviac 15 - 20% (Sidolin - Clin universal alebo Ajax, čistič okien). Na záver zmyte zvyšky čistiacich prostriedkov vlažnou vodou a vysušte fóliu jelenicou na okná. Upozornenie: Nepoužívajte zafarbené čističe (riedené alebo koncentrované), pretože ich farbivá môžu na fólii zanechať stopy! Parné či vodné vysokotlakové čistenie nie sú k čisteniu fóliovaných nábytkových povrchov vhodné. Tieto povrchy tiež nie sú odolné proti organickým rozpúšťadlám ako sú riedidlá, odlakovače alebo koncentrovaný alkohol.

Návod na údržbu výrobkov s povrchovou úpravou matnej fólie

Matný vzhľad uni farieb a dekorov je u matných fólií dosiahnutý použitím špeciálnych aditív v laku. Obzvlášť pri svetlých dekorov sa prejavuje citlivosť voči silne zafarbeným tekutinám a substanciám. Za účelom zachovania kvality povrchu je potrebné dodržiavať nasledujúce odporúčania. Odporúčanie pre čistenie: Škvrny od silne zafarbených substancií (napr. kávou, horčicou, karí korením alebo červeným vínom) zmyte čo najskôr vodou s prídavkom bežného čistiaceho prostriedku (nie abrazívneho!). Škvrny nenechávajte zaschnúť lebo v tomto prípade nebude už možné nečistoty bez zvyšku odstrániť. Zvyšky škvŕn, najmä mastné striekance a usadeniny, možno vyčistiť 30% horúcim roztokom mazľavého mydla za pomocou jemnej kefky alebo za pomocou pridania umývacieho prípravku v množstve podľa odporúčania od výrobcu, alebo alkoholu (etanol, maximálny podiel 10 %). Tento postup podľa potreby zopakujte. Na záver zmyte zvyšky čistiacich prostriedkov vlažnou vodou a vysušte fóliu jelenicou na okná. Pre prevenciu poškodenia povrchu vyskúšajte najprv na nenápadnom mieste v malom množstve a krátkodobo pôsobenie čistiaceho prostriedku. Pritom je nutné zohľadniť pokyny výrobcu. Upozornenie: Nepoužívajte zafarbené čističe (riedené alebo koncentrované), pretože ich farbivá môžu na fólii zanechať stopy!

Návod na údržbu výrobkov s povrchovou úpravou lesklej fólie

Poznámka: nejedná sa o povrchovú úpravu fóliou "vysoký lesk"! Odporúčanie pre čistenie: Výrobky sú vybavené ochrannou modrou alebo priehľadnou fóliou proti poškodeniu pri doprave, manipulácii a montáži. Povrch by nemal byť čistený skôr ako 4 týždne po odstránení tejto fólie! Potom môžeme použiť jemnú handričku namočenú v teplej vode. Osvedčilo sa aj použitie špeciálnych auto-utierok napustených čistiacim roztokom (napr. Sonax Clean a Drive). Upozornenie: Ak použijete akékoľvek čistiace prostriedky, dbajte na to, aby neobsahovali aromatické uhľovodíky, estery, ketóny, halogenované hydrocarbonáty alebo alkohol v koncentrácii nad 25%. Neodporúčame tiež použitie detergentov na báze octu. Prostriedky by nemali byť abrazívne (drsné, odierajúce, hrubé) a mali by byť vždy rozriedené teplou vodou.

Návod na údržbu akrylátových výrobkov a super matt povrchov

Doporučená starostlivosť po inštalácii: Po kompletnej montáži všetkých prvkov odstráňte (už v čistom bezprašnom prostredí) ochrannú kryciu fóliu produktu T.acrylic. Okamžite po odstránení ochrannej fólie je ešte povrch citlivý na poškriabanie. Pre zlepšenie odolnosti proti poškriabaniu ošetrite nábytok antistatickým sprejom PRONTO proti prachu, ktorý nastriekajte na celú plochu dvierok a zľahka rozotrite mäkkou bezšvovou handričkou zo 100% bavlny. Antistatický sprej PRONTO sa ošetrením materiálu dostane do pórov, ktoré T.acrylic obsahuje a kompletne je uzavrie. Potom je najlepšie nechať materiál "vyzrieť" 14 dní - v tomto období dvierka neodporúčame čistiť, leštiť atď. Následná starostlivosť a čistenie povrchu: Na čistenie používajte antistatický sprej PRONTO proti prachu multifunkčný a výhradne mäkkú bezšvovú handričku zo 100% bavlny. Nikdy nepoužívajte na údržbu abrazívne látky (tj. látky drsné, hrubé, odierajúce - na báze piesku, prášku či iného brusiva). Používajte výlučne mäkkú handričku zo 100% bavlny. Pozor na lacnejšie utierky, ktoré majú okraje obšité syntetickou niťou, ktorá muža poškriabať povrch. V prípade hrubých, zaschnutých nečistôt použite na odstránenie roztok vody a saponátu. Po odstránení hrubých nečistôt je nutné povrch opäť ošetriť antistatickým sprejom PRONTO a handričkou zo 100% bavlny. Postupujte vždy šetrne. Upozornenie: Vyvarujte sa zvýšenému mechanickému namáhaniu, zvlášť škrabnutiu a utieranie povrchu predmetom s ostrým alebo abrazívnym povrchom (nepoužívajte papierové utierky a vreckovky, kefy, škrabky, drôtenky a pod.). Všetky lesklé časti by sa mali čistiť bez použitia látok založených na báze alkoholu. Povrchovú úpravu materiálu môžu tiež poškodiť rozpúšťadlá reagujúce s akrylátmi (organické rozpúšťadlá typu: benzín, toluén, acetón atď.).

Návod na údržbu špeciálne striekaných povrchov NaNo lak Evermatt

NaNo lak Evermatt je nanášaný strojovou presnosťou v niekoľkých hustých vrstvách. Ide o novú nadčasovú technológiu spracovania laku, ktorej výsledkom je dokonale hladký povrch, na ktorom nezostávajú odtlačky prstov. Povrchy ani po rokoch nestrácajú svoj vzhľad a sú odolné voči lešteniu. Poznámka: nejedná sa o štandardný matný lak s mikroskopickou štruktúrou! Odporúčanie pre čistenie: povrch ošetrujte pomocou jemnej bavlnenej mikroutierky mydlovým roztokom s vodou. Nepoužívajte roztoky obsahujúce abrazíva (látky s brúsnym účinkom) ani prostriedky obsahujúce alkohol. Plochy čistite bez veľkého tlaku na utierku. Nepoužívajte namočenú, ale len navlhčenú utierku na čistenie! Utierky je potrebné udržiavať čisté.

Upozornenie: Vyvarujte sa zvýšenému mechanickému namáhaniu, zvlášť škrabnutiu a utieranie povrchu predmetom s ostrým alebo abrazívnym povrchom (nepoužívajte papierové utierky a vreckovky, kefy, škrabky, drôtenky a pod.). Všetky lesklé časti by sa mali čistiť bez použitia látok založených na báze alkoholu. Povrchovú úpravu materiálu môžu tiež poškodiť rozpúšťadlá reagujúce s akrylátmi (organické rozpúšťadlá typu: benzín, toluén, acetón atď.).

MOLYN kuchyne a interiéry, Odbojárov 300/4, 955 01 Tovarníky, +421 911 010 664, +421 911 240 729
Copyright © 2023 MOLYN s.r.o.. Všetky práva vyhradené. Cookies